Enka Dişli İmalat Sanayi - Tezgahlar;

Enka Tezgahı Görsel - 1


Enka Tezgah Görsel - 2


Ayna Mahruti - Tezgahı Görsel - 1


Ayna Mahruti - Tezgahı Görsel - 2


Fellow - Tezgahı Görsel - 1


Fellow - Tezgahı Görsel - 2


Fellow - Tezgahı Görsel - 3


Oerlikon - Tezgahı Görsel - 1


Diğer Tezgahlar ve Açıklamaları


A- Dikey Freze Tezgâhları


Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bu tür tezgâhların mili dikey konumdadır. Bazı türlerinde dikey olan bu başlığa belirli derecelerde açı verilerek açılı frezeleme işlemleri de yapılabilir.

B- Yatay Freze Tezgâhları

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bu tür tezgâhların mili yatay konumdadır. Bu nedenle yatay freze tezgahı diye isimlendirilirler. Bu tür tezgâhlarda kullanılan kesici takımların ortası delik olup malafa adı verilen aparatlara bağlanırlar.

C - Üniversal Freze Tezgâhları

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi bu tür tezgâhların mili dikey ve yatay olarak konumlandırılabilir. Tezgâh miline bağlanan üniversal başlık sayesinde tezgâh dikey ve yatay freze özelliğine sahip olabilir. Ayrıca bu tür tezgâhların tablası sağ ve sola da belirli açılarda döndürülebilir. Bu sayede de her türlü dişli çark imalatı yapılabilmektedir.

D- Kopya Freze Tezgâhları


Yukarıdaki şekilde görünen bu tezgâhlar orijinal (mastar) bir iş parçasını kopyalayarak yeni bir parça üretmek için kullanılırlar. Bu tür tezgâhlarda iki adet tabla ve tezgâh mili bulunur. Orijinal parça birinci tablaya bağlanır. İkinci tablaya ise işlenecek olan iş parçası bağlanır. Tezgâh millerinin birincisi orijinal parçanın bağlandığı tabla üzerinde kopya ucunun (Stylus) bağlı bulunduğu mil, ikincisi ise diğer tabla üzerinde kesici takımın bağlandığı asıl tezgâh milidir. Kopya ucu orijinal parça üzerinde hareket ettiğinde yapmış olduğu hareketler aynen tezgâh miline iletilir. Böylece her iki uc birlikte hareket ederler. Böylece orijinal parçanın profili aynen iş parçası üzerine aktarılmış olur.

E- AZDIRMA DİŞLİ TEZGAHLARI


Hassas ve seri olarak dişli çark açmak için kullanılan özel tip freze tezgâhlarıdır. Üniversal freze tezgâhlarında açılan dişliler çok hassas olmadıkları için bu tür tezgâhlar hassas dişlilerin imalatı için vazgeçilmez tezgâhlardır. Boyutları ve modülleri büyük olan dişli çarkların açılmasında vazgeçilmez tezgahlardır. Kesici takım olarak azdırma freze çakıları kullanılır.

F- CNC Freze Tezgâhları


Konvansiyonel freze tezgâhlarında imalatı zor ve hatta mümkün olmayan ya da ekonomik olmayan iş parçalarının imalatı için kullanılan freze tezgâhlarıdır. Bu tezgâhlardaki talaş kaldırma işlemleri konvansiyonel tezgâhlarla hemen hemen aynıdır. Ancak bu tezgahlara bir bilgisayar entegre edilmiştir. Böylece tezgâhın ve kesici takımın her türlü hareketleri bilgisayar tarafından kumanda edilmektedir.

Bu tür tezgâhlara aynı zamanda işleme merkezi adı da verilir. Bunun nedeni frezeleme işlemlerinin yanında diğer pek çok işlemleri de yapmalarıdır. Tezgâh milinin konumuna göre CNC dikey işleme merkezi (CNC Vertical Milling Machines) ve CNC yatay işleme merkezi CNC Horizontal Milling Machines) çeşitleri vardır.